Zakonom o privrednim društvima (“Sl. glasnik RS” br. 36/11, 99/11, 83/14, 5/15, 44/18, 95/18, 91/19 i 109/21) („zakon o privrednim društvima“) uređuje se pravni položaj privrednih društava i drugih oblika organizovanja, posebno njihovo osnivanje, statusne promene, promene pravne forme i druga pitanja, kao i pravni položaj preduzetnika.
Zakonski je predviđeno da se u registar privrednih subjekata, mogu upisati sledeće pravne forme:
1) Privredna društva (ortačko društvo, komanditno društvo, društvo sa ograničenom odgovornošću);
2) Ogranak i/ili predstavništvo stranog privrednog društva;
3) Zadruga i/ili zadružni savez;
4) Drugi subjekt ako je to propisano posebnim zakonom.
Pored navedenog, fizička lica mogu da se registruju i kao preduzetnici, radi obavljanja delatnosti u cilju ostvarivanja prihoda.
Postupak registracije se sprovodi u skladu sa odredbama Zakona o postupku registracije u agenciji za privredne registre („Sl. glasnik RS“ br. 99/11, 83/14, 31/19 i 105/21).
Postupak osnivanja privrednog društva (firme) se sprovodi pred nadležnim organom Agencijom za privredne registre („APR“), podnošenjem registracione prijave na propisanom obrascu APR-a, uz prilaganje odgovarajuće dokumentacije, a rok APR-a za odlučivanje da li će prijava biti usvojena ili odbačena je najviše 5 radnih dana.
U slučaju usvajanja prijave, APR donosi odluku o usvajanju i odluku objavljuje, na koji način se stiče pravni subjektivitet (kad je predmet odluke privredno društvo koje ima pravni subjektivitet).
Do sada u praksi, najčešće smo se susretali sa upitima fizičkih lica da li da osnuju privredno društvo DOO ili da započnu poslovanje kao preduzetnici. Ukratko, u vezi sa tim, ističemo da preduzetnik nema status pravnog lica i odgovara za obaveze koje proizilaze iz poslovanja, celokupnom imovinom, a DOO ima status pravnog lica, čija je imovina odvojena od imovine osnivača/članova, odnosno članovi/osnivači ne odgovaraju svojom imovinom.